İş yerleri kapanıyor, tahsilatlar yapılamıyor, işçiler maaş alamıyor. Bunlar yetmez gibi 4 yaşındaki çocuklar da ailelerine karşı eyleme çıkıyor. Türkiye ‘milkport’ günlerinden adım adım uzaklaşıyor

Ekimin ortasını geçiyoruz. Geçen haftanın kuraklık dolayısıyla yağmur duası ağırlıklı eylemlerinin üzerine, bu hafta çeşidi arttırıyoruz. Başlayalım;

İstanbul

Plaza Eylem Platformu, Kaç Bize Gel ve Politeknik bir açıklama yaptılar, bu çağrı bu dönemde kritik gözüküyor; İşsizlik Sigortası Fonundan kamu bankalarına kaynak aktarılmasına karşı itiraz ediyoruz. İşten çıkarmalar ve konkordatolarla birlikte işçi intiharlarının da yoğunlaştığı bir dönemde işsizlik sigortası hassas bir konumda yer almakta.

Bostancı

Peki işçiler işsiz kalmasa bile başlarına ne geliyor? İşçi eylemlerinin perspektifinin genişlediğini gösteren bir diğer hareket İstanbul Bostancı’dan geliyor. Eskiden nispeten büyük firma ve inşaatlarda rastladığımız işçi eylemleri ,tabiri caizse apartman inşaatlarına kadar düşmüş durumda. Köroğlu İnşaat çalışanları maaşlarının ödenmemesi ce sigortalarının usulünce yapılmaması nedeniyle, eylemde. İşçiler “Krizde patrona bir şey olduğu yok, olan yoksula oluyor” diyor.

Ankara-İstanbul-Muğla

Maaşları ‘ödenen’ sağlıkçılar ne yapıyor? Öldürülebiliyorlar. Bu yüzden hekimler “Sağlıkta Şiddet Yasası” talebiyle Türk Tabipler Birliği çağrısıyla parklarda nöbet tutmaya başladı. 18-20 saatleri arasında yapılan nöbetlerin Kuğulu Park’ta yapılan ilklerinden birinde polis beyaz önlük giyilmesine “nöbetin eyleme dönüşmesi ihtimali” nedeniyle izin vermedi. İyi haber, nöbet eylemden sayılmıyor.

Adana

Bir başka nöbet ise, Adana’da Osman Aslan’ın 1 yılı aşan alacak nöbeti. Bu nöbeti ise gar meydanındaki bir eylemle taçlandırmış. Sattığı zeytinyağının parasını alamadığı kişiyi protesto etmek için kamyonetinin üzerine çıkıp zeytin, salça ve sirkeleri etrafa saçmış. Aslan DHA’ya göre “Eylemin ardından yorgun düşmüş” Ağaç gölgesine giderek oturmuş ama gelen polis ekipleri, Aslan’ı karakola götürmüş ve ‘Çevreyi kirletmek, çevreyi rahatsız etme’ suçlarından para cezası kesmiş.

Online dünya

Bazı yaratıcı eylemler hazin biterken bazıları amacına ulaşabiliyor. Cumartesi günü tutuklanan üyeleriyle de bilinen 33 yıllık protest müzik grubu, Grup Yorum, internetten üçüncü konserini verdi. Bunu baskıya ve tutuklamalara rağmen yılmayacaklarını belirtmek için yapıyorlar. Grup Yorum’un 2017 nisanında Yenikapı’da vereceği konser yasaklanmış, bundan tam 1 yıl sonra ekip internetten konser yapacağını duyurmuştu. 4. Konserin tarihi henüz açıklanmadı. Bu eylem toplumda infial yaratacak düzeyde bir ilgiyle karşılanmadı ama altının çizilmesini, bize göre haketti.

Bursa

Eylem yaşının 4’e düştüğü bir haftadayız. Bursa’da çocuklar sokağa çıkıp ebeveynlerine “Teknolojiyi bırakın, bize zaman ayırın” diyen bir eylemdeydi. Ateş Karıncaları Derneği’nin organiz ettiği eylem, ailelerin teknolojiye olan bağından bıkan çocukları gündeme getiriyor.  Çocuklar “Akşamüstü eve geliyoruz, herkes telefonuna bakıyor” diyor.

Bu haftanın Devam Filmi’nin öne çıkan notları böyle. Kriz günlerinde Devam Filmi malzemesiz kalmıyor.

 

Bu içeriği beğendiyseniz bizi Patreon üzerinden destekleyebilirsiniz.

Seçil Türkkan

1988'de İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Gazetecilik, Fen Edebiyat Fakültesi'nde Arkeoloji eğitimi gördü. BirGün Gazetesi Ekoloji ve Yaşam sayfaları editörlük ve muhabirliğini yürüttü. Açık Radyo'da haftaiçi her gün yayınlanan Açık Dergi programı yapımcısı ve editörü. Radyo için 2015'te "Yasaklı Şehirlerden Sesler" ile 3 buçuk yıl boyunca "Soma Nöbeti: Ay'ın 13'ü" haber dosyalarını hazırladı. Diken, K24, Sivil Sayfalar gibi online mecralara izlenim ve röportaj yazıyor. Atlas dergisine her ay köşe hazırlıyor. Yerel gazeteciliğin güzelliğine inanıyor.

Tüm içerikleri gör

Bültenimize abone olun

Haftalık podcast bültenimize abone olun.