Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması için hergün 18-20 saatleri arasında nöbet tutan Dr. Fikret Kurt “Bu eylem biz sağlık çalışanlarını birbirine yaklaştırdı, uzun zamandır muhabbet etmediğimizi farkettik” diyor.

* Dr. Kurt 2013 yılından beri sağlık çalışanlarına  yönelik şiddete karşı kapsamlı ve caydırıcı bir yasanın çıkması için çeşitli eylemler yapıyor.

*AKP Muş Milletvekili’nin Meclis’e verdiği 43 maddelik yasa teklifi 1 Kasım günü Sağlık Komisyonu’nda görüşülecek.

*Yasa teklifine göre, şiddet vakası yaşandığı zaman konu jandarma ya da polis dışında bir de savcılığa intikal edecek. Dr. Kurt, bu maddelerin de sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engellemeyeceği görüşünde.

*Sağlık çalışanları yasanın, şiddeti bireysel ve kişiye yönelik suç kapsamından çıkarılarak, daha büyük bir suç olarak ele alınmasını talep ediyor.

*Dr. Kurt eylemine 2 Ekim tarihinde, üstelik özel bir hastanede Dr. Fikret Hacıosman’ın bir hastası tarafından öldürülmesi sonrasında “Dayanamayıp” başlamış. “Özel hastanede bunu yapabilenler, kamu kurumlarında neler yapar düşünün” diyor.

Plaza Eylem Platformu Yapı Kredi önünde eylemdeydi

Yapı Kredi Bankası çalışanını bir kişinin müdürü tarafından mobbinge maruz kaldığı için rahatsızlanmasının ardından bankanın Kadıköy’deki şubesi önünde eylem düzenledi. Aynı müdür geçen yıl bir çalışanın ölümüne de sebep olmuştu.

Turşuya antikacı yorumu!

Maraş’ta antikacı Cihat Altıgöz, antika bozuk paralarla “turşu” hazırladı. Gerekçesini “Ekonomimizin canlanması için yastık altında bulunan paraların çıkarılması ve ekonomiye kazandırılmasını istiyorum” diye açıkladı.

SusmaBitsin

Oyuncu Elit İşcan, yine oyuncu olan Efecan Şenolsun’un, Yaşamayanlar dizisi setinde kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu açıkladı. Oyuncular Sendikası da bir açıklama yaparak “Bu konuda ne yapmamız gerektiğini düşünmeliyiz” dedi.

Sessiz Kalmayacağız

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde hakkında öğrencilere tacizden dava açılan coğrafya öğretmeni görevine devam ederken, okulun öğrencileri “sessiz kalmayacağız” eylemi yaptı.

Yeni İstanbul Havalimanı’nda işçiler jandarmayla çalıştırılıyor

İnşaat-İş Sendikası’nın paylaştığı bilgilere göre, zor koşullarda çalışan işçiler, tepki gösterdiği anda ellerindeki coplarla işçilerin arasında dolaşan jandarmalar dikkat çekiyor. Hala 30 işçi tutuklu.

Krize karşı işçi eylemleri

Gebze’de işçiler “Krizin faturası bize yüklenmesin” diyerek işyerlerinde yaşananları ve hükümet politikalarını protesto etti.

‘Yalnız Değilsin!’

Mühendis ve Mimarlar işten atılmalara karşı bir yardım hattı açtıklarını duyurdu. Adresi ise şu; http://mumia.biz ’e gel. “Yalnız değilsin, yalnız durma.”

Bu içeriği beğendiyseniz bizi Patreon üzerinden destekleyebilirsiniz.

Seçil Türkkan

1988'de İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Gazetecilik, Fen Edebiyat Fakültesi'nde Arkeoloji eğitimi gördü. BirGün Gazetesi Ekoloji ve Yaşam sayfaları editörlük ve muhabirliğini yürüttü. Açık Radyo'da haftaiçi her gün yayınlanan Açık Dergi programı yapımcısı ve editörü. Radyo için 2015'te "Yasaklı Şehirlerden Sesler" ile 3 buçuk yıl boyunca "Soma Nöbeti: Ay'ın 13'ü" haber dosyalarını hazırladı. Diken, K24, Sivil Sayfalar gibi online mecralara izlenim ve röportaj yazıyor. Atlas dergisine her ay köşe hazırlıyor. Yerel gazeteciliğin güzelliğine inanıyor.

Tüm içerikleri gör

Bültenimize abone olun

Haftalık podcast bültenimize abone olun.