Şule Çet Davası ya da skor tutmamaya övgü

Şule Çet’in ilk duruşmasının akşamında Ankara’da kadın takımı olan Sportif Lezbon, Çet Şule için sahadaydı, Bülent Şık yargılanırken “Çocuklarımız Zehirlenmesin” inisiyatifi kuruldu, Mephisto’da çalışanlar sokağa çıktı, işçiler sendikalı oldukları işten atılıp bunun üzerine direnişe başladılar.  Hepsi ve daha fazlası Devam Filmi’nde. Yeniden hoşgeldik.

Seçil Türkkan

Devam Filmi’ne hoş geldiniz, Türkiye’ye eylemleri üzerinden ‘dinlemeye’ devam ediyoruz. Ben Seçil Türkkan, teknik masada Selahattin Çolak ve arkamızda sırtımızı yasladığımız Medyapod ekibi var.

İlk haberimiz Şule Çet davasıyla ilgili;

Şule Çet duruşmasına kadın örgütlerinin ve kamuoyunun verdiği yoğun destek göz doldurucu. Fakat bu ay bir yıldönümü tesadüfen Şule Çet davasının ilk duruşmasının görüldüğü aya denk geliyor; Özgecan Aslan’ın öldürülüşünün yıldönümü. Aslan bir minibüste 2015’te katledilirken, Çet’in bir plazanın en üst katından atılması arasındaki fark dile “O saatte ne işi varmış orada?” cümlesiyle geliyor.

Ne dedikleri umrumuzda değil ama, kavgamızı ederiz.

Çet’in duruşması mayıs ayına ertelenirken, sanıkların tutukluluk hali sürecek. Ve duruşma akşamı bir Ankara kadın takımı Sportfif Lezbon, Şule Çet için maç yaptı. Takım, sınırın, skorların ya da ayrımcılığın konuşmadığı bir dünya için ve bu kez Şule Çet için sahadaydı. Maçı izlememe ve kızlarla çıkışta oturmamıza rağmen skoru hiç bilmeyeceğim ve iyi haber, bunu hiçbirimiz dert etmeyeceğiz.

Biz tam olarak ne yiyoruz şimdi?

Gıda Mühendisi Bülent Şık bu ay yargılanmaya başladı. Onun davasına ise, “Pandora’nın Kutusu” da diyebiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın Kocaeli, Antalya ve Ergene Havzası illerinde (Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli) çevresel kirleticilerin belirlenmesi ve sağlık üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla “Çevresel Faktörlerin ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin Araştırılması” başlığını taşıyan projesinde çalışmış, işine son verildikten sonra da projeden de çıkarılmıştır. Bu çok kapsamlı çalışmanın raporlarının biz kamuoyuyla paylaşılmasını 3 yıl boyunca bekleyen Şık, çalışmanın bir sırra dönüştüğünü farkederek, kamuyla paylaşmaya karar verdi. Çalışma, AB’nin bazı temel gıdalarda yüzde 2 iznini bile verirken çok gördüğü pestisit oranının Türkiye’deki bazı sebze ve meyvelerde yüzde 17’ye kadar yükseldiğini, ya da suların arsenikli olduğunu ortaya koyuyor. Şık’ın davasını izlemek için ise “Çocuklarımız Zehirlenmesi” adlı bir inisiyatif kuruldu. (ileri okuma için Şık’ın beyanı: https://bianet.org/bianet/saglik/205269-bulentsikinbeyani)

Bu davanın bir kıymeti de bilginin mülkiyetini elinde tutmak isteyen Bakanlık ile, bu bilgileri halkla paylaşan Şık arasındaki muhasebe, detayları da burada saklı. İçimizde konuştuğumuz konu ise şöyle “Biz tam olarak ne yiyoruz şimdi?”

Araç muayene istasyonu çalışanları TÜVTÜRK’çüler de eylemde

Eskişehir’de sendikalı oldukları gerekçesiyle işlerinden atılan TÜVTÜRK işçilerinin direnişi devam ediyor. Sendikalı oldukları için işten atılan TARİŞ, FLORMAR işçilerinin eylemleri de sürmekte.

Mephisto, kapitalizmi doruklarında yaşarken

İstanbul’un göz nurlarından birinde devam eden eylem ise, şaşırtıyor. Mephisto, koşullarının düzeltilmesini isteyen çalışanlarını işten attı ve işçiler Beşiktaş Mephisto önünde eylemlrini sürdürüyor. Talepleri ise şöyle;

“1- Haksız yere işten atılan arkadaşlarımız işe geri alınmalıdır.

2- İnsanlık dışı yemek ücreti uygulaması son bulmalıdır. Yemek ücretleri aylık en az 500 lira olmalıdır.

3- Çalışanlara insani koşullarda bir dinlenme mekanı sağlanmalıdır.

4- Güvenlik kamerası tacizi ve mobbing son bulmalıdır.”

EYT’liler, Ali İsmail Korkmaz eylemine katıldığı için ataması iptal edilen öğretmen ya da UBER Şoförleri de sokaktaydı, Datça’da öldürülen köpekler için harekete geçenler de bugün Devam Filmi’nde. 

Türkiye’nin gündemi durmuyor, sesler çatlaktan hepimize sızıyor. Buyrun, keyifle dinleyin.

Bu içeriği beğendiyseniz bizi Patreon üzerinden destekleyebilirsiniz.

Seçil Türkkan

1988'de İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Gazetecilik, Fen Edebiyat Fakültesi'nde Arkeoloji eğitimi gördü. BirGün Gazetesi Ekoloji ve Yaşam sayfaları editörlük ve muhabirliğini yürüttü. Açık Radyo'da haftaiçi her gün yayınlanan Açık Dergi programı yapımcısı ve editörü. Radyo için 2015'te "Yasaklı Şehirlerden Sesler" ile 3 buçuk yıl boyunca "Soma Nöbeti: Ay'ın 13'ü" haber dosyalarını hazırladı. Diken, K24, Sivil Sayfalar gibi online mecralara izlenim ve röportaj yazıyor. Atlas dergisine her ay köşe hazırlıyor. Yerel gazeteciliğin güzelliğine inanıyor.

Tüm içerikleri gör

Bültenimize abone olun

Haftalık podcast bültenimize abone olun.