Salın la bebeyi, rap sanatçısı isimsiz ihbarlar nedeniyle açılan davalarla uğraşan fakat bu hafta ikinci kez beraat eden Ezhel’in tutukluluğunda ‘fısıldanan’ bir cümlecik olsa da, bu döneme damgasını vurabilir. Sendikalı olunca işten atılan işçilerden, İstiklal Caddesindeki eylemlere iki ayrı muamele; Türkiye tanzim satış kıskacına girmişken, tarımı bitiren mermer ocakları ve temelde hava koşulları, statlarda özelde ise “Yeter Yıldırım Demirören Yeter” sloganları. “Yeter, salın la bebeyi” ya da açın Türkiye’nin insanlarının önünü.

Sendikalı olan işçilerin işten atılması, bu dönemin yükselen hareketlerinden biri, ve ekonomik kriz geçinemeyen insanların artık ‘vurucu’ olan eylemleriyle ete kemiğe bürünüyor. Yevmiyelerini alamadıkları için “Ekmek alacak paramız yok” diyen işçiler, “İşsizlikten bunaldım” mektubuyla yaşamına son veren Saffet G. ve sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları için 59 gündür eylem yapan işçilerle Devam Filmi’ne başlıyoruz.

İstiklal eylemleri: İki ayrı muamele
Sokaktan yükselen harekette ise gündemimizde kaynağı belirsiz ihbar kaynaklarından gelerek Ezhel’e açılan davalar, -üzerine ikinci kez beraat etmesi- Cumartesi Anneleri’nin İHD sokağına taşınan eylemlerinin 726 buluşması, buna karşın Odakule’de toplanan bir grubun ellerinde bayraklarla Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki insanlara baskı uygulandığını açıkladıkları “özgür” basın açıklaması gündemimizde.

Türkiye’nin Ankarasında gerçekleşen TAYAD eylemi ise, polis tacizinin gölgesinde kaldı. Merve Demirel’i gözaltına alırken taciz eden polis hakkında, Ankara Barosu ve Demirel suç duyurusunda bulundu. Demirel ise, eylemi açlık grevindeki avukatlar için yaptıklarını belirtti.

Tanzim satış devrinde ‘Tarımda verim alamıyoruz’ çığlığı
Ekoloji alanımıza ise bu hafta Burdur’lular yerleşti. Kocapınar Köyü mevkiinde yapılması planlanan mermer ocağına karşı köylüler jandarma ile burun buruna geldi. Köylüler, “Topraklarımız verimsizleşti” diyor. Mermer ocağı ile köy arasındaki mesafe 1 km. Bu durumda ortaya çıkan toz, tarımı direkt etkiliyor.

Temelde hava, özelde “Yeter Yıldırım Demirören, Yeter”
Bu hafta bir de sahalardan tezahürat yükseldi. Sebebi temelde hava koşullarıyla ilgili olsa da, özelde Yıldırım Demirören’e yönelik sloganlar havada uçuştu. Bursaspor – Başakşehir kar nedeniyle iptalinden sonra stadta “Yeter Yıldırım Demirören Yeter!” ve “Aman Başakşehir üşümesin” sloganları yükseldi.

Bu içeriği beğendiyseniz bizi Patreon üzerinden destekleyebilirsiniz.

Seçil Türkkan

1988'de İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Gazetecilik, Fen Edebiyat Fakültesi'nde Arkeoloji eğitimi gördü. BirGün Gazetesi Ekoloji ve Yaşam sayfaları editörlük ve muhabirliğini yürüttü. Açık Radyo'da haftaiçi her gün yayınlanan Açık Dergi programı yapımcısı ve editörü. Radyo için 2015'te "Yasaklı Şehirlerden Sesler" ile 3 buçuk yıl boyunca "Soma Nöbeti: Ay'ın 13'ü" haber dosyalarını hazırladı. Diken, K24, Sivil Sayfalar gibi online mecralara izlenim ve röportaj yazıyor. Atlas dergisine her ay köşe hazırlıyor. Yerel gazeteciliğin güzelliğine inanıyor.

Tüm içerikleri gör

Bültenimize abone olun

Haftalık podcast bültenimize abone olun.