Devam Filmi

Sonsuz sandık, iş güvenliği, çalışma acısı ve özgür lig

Nisan 10.2019

Türkiye Şubat ayından bu yana seçim konuşuyor. Mart’ın sonunda biteceğine inandığmız seçim gündemi, bu kez bir bölüm sonu canavarı halini alarak 24 saatimize yayıldı. Hayatımız F5 ile geçiyor. Sandık nöbetleri sürerken Türkiye “yaşamaya” devam ediyor.

 • Bu bölümde, change.org’ta devam eden 2 yeni imza kampanyası ile açılıyor Devam Filmi. Biri “YSK’yı tarafsız ve adaletli olmaya davet ediyoruz”, diğeri “Anadolu Ajansı güvenilirliğini kaybetmiştir: Artık seçim haber servisi organı AA olmamalı” başlığını taşıyor.
 • Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Hasan Bilgili, genç kadın hekime şiddet uyguladı ve cinsel saldırıda bulundu. Tepkiler ve suç duyurusu üzerine tutuklanan Prof. Bilgili’nin cinsel saldırısı, okulunda protesto edildi.
 • Binlerce işçinin çalıştığı TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi tıkandı. İşveren sendikayı 3 yıllık sözleşmemaya zorlarken, işçiler 2 ayrı uyarı eylemi yaptı.
 • İstanbul Silivri’de 300 işçinin çalıştığı Kale Kayış fabrikasında 6 Mart’tan bu yana “iş güvenliği” talepli direniş sürüyor. İşçileri 3’ü ölümlü olmak üzere pek çok kazaya şahit olduklarını belirtiyor.
 • Bir diğer “iş güvenliği” talepli eylem ise 30 mart tarihinde Zonguldak Kozlu’daki TTK madeninde yaşanmıştı. İşçiler bu dönem ağırlıkla sendikasızlaştırma ve iş güvenliği eylemleri nedeniyle sokaktalar.
 • Plaza Eylem Platformu gündeme mobingin yol açtığı “çalışma acısı” kavramını sokmak için bir dizi etkinlik düzenliyor. Bu yılın etkinliği 5 Ekim 2017’de Yapı Kredi’de çalışırken mobing nedeniyle hayatını kaybeden Nadide Kısa’nın adıyla yapılıyor. Bugün 18:00’de Tütün Deposu’nda “Mobing ve Çalışma Acısı” buluşması var.
 • 82. Adalet ve Vicdan Nöbeti, bir kez daha yapıldı. Adalet arayan işçi aileleri 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve yas Günü ilan edilmesi için imza kampanyası yürütüyor ve  28 Nisan’daki yürüyüşe “Başka iş cinayetleri olmasın” diyen herkesi davet ediyorlar.
 • Seyri Sokak Video ve Belgesel Kolektifi aktivisti, anarşist Oktay İnce arşivlerinin iadesi için her salı günü Bayraklı Adliyesi önünde oturma eylemi yapacağını açıkladı.  16 Ekim’de gerçekleşen polis baskını 20 yıllık çalışmalarını biriktirdiği 18 hard disk ve 41 DVD’ye el kondu. İnce, arşivini geri istiyor.
 • Şule Çet İçin Adalet Platformu, 15 Mayıs’ta görülecek davaya destek verilmesi için konser verecek sanatçılara çağrıda bulundu. Konserlerinizde “Şule’den bahsedin” diyorlar.
 • 13 Nisan cumartesi günü Türkiye’nin 17 ilinde Rabia Naz’a Adalet buluşması yapılacak. Çağrıyı Kadın Meclisleri yaptı. Baba, Şaban Vatan’ın ise 3 haftalığına akıl hastanesine yatmasına karar verildi.

 • Son haber; L İ G B A Ş L A D I

Ankara’nın Özgür Lig’i,  İstanbul’un Karşı Lig’i geçtiğimiz hafta itibariyle başladı. Basmakalıp ve cinsiyetçilikten uzak bir tür spor görmek isteyenler için ideal.

Bu bölüm Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmiştir.

Bu içeriği beğendiyseniz bizi Patreon üzerinden destekleyebilirsiniz.

Seçil Türkkan

1988'de İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Gazetecilik, Fen Edebiyat Fakültesi'nde Arkeoloji eğitimi gördü. BirGün Gazetesi Ekoloji ve Yaşam sayfaları editörlük ve muhabirliğini yürüttü. Açık Radyo'da haftaiçi her gün yayınlanan Açık Dergi programı yapımcısı ve editörü. Radyo için 2015'te "Yasaklı Şehirlerden Sesler" ile 3 buçuk yıl boyunca "Soma Nöbeti: Ay'ın 13'ü" haber dosyalarını hazırladı. Diken, K24, Sivil Sayfalar gibi online mecralara izlenim ve röportaj yazıyor. Atlas dergisine her ay köşe hazırlıyor. Yerel gazeteciliğin güzelliğine inanıyor.

Tüm içerikleri gör

Bültenimize abone olun

Haftalık podcast bültenimize abone olun.